Úterý, 26. května 2020

Loučná získala do vlastnictví oranžerii, bude v ní kulturní dům

30.09.2006

Obec Loučná nad Desnou na Šumpersku získala po několika letech jednání do svého majetku zámeckou oranžerii. Objekt chce opravit a pořádat v něm kulturní a společenské akce. Na rekonstrukci bude potřebovat zhruba 15 milionů korun, částečné úpravy za zhruba 500.000 korun hodlá provést ještě letos, řekl dnes ČTK starosta Pavel Martínek.



V zámecké oranžerii byl do roku 1989 kulturní dům, poté byla nevyužita. Obec jí nyní hodlá funkci kulturního centra vrátit. "Zpracováváme studii na rozsáhlou rekonstrukci. Ještě letos ale kulturní sál vymalujeme, spravíme elektroinstalaci a obnovíme sociální zařízení. Již na konci roku tam chceme uspořádat tradiční přehlídku pěveckých sborů," uvedl starosta.



Peníze na rozsáhlou rekonstrukci obec ještě nemá, hodlá se obrátit s žádostmi o dotace na Olomoucký kraj či ministerstvo kultury. Zámecká oranžerie, někdy také označovaná jako skleník, je součástí kulturní památky významného renesančního žerotínského zámku, přestavěného z původně dřevěného loveckého zámečku v roce 1608. Obec hodlá objekt co nejvíce přizpůsobit původní podobě, mimo jiné počítá s prosklenou čelní stěnou. Objekt dříve spravoval okresní úřad v Šumperku, poté přešel pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Svému původnímu účelu přestal skleník sloužit na přelomu 18. a 19. století.



Oranžerie se nachází v areálu zámeckého parku, s jehož opravou obec také počítá. Chce obnovit oplocení parku, bránu, zeleň, umělou jeskyni i sochu Neptuna v zámecké rybníku. "Máme projekt, který počítá s náklady 13 milionů korun. Obrátíme se na norské fondy, dva miliony korun bychom vložili ze svého," uvedl starosta.



Podle olomouckých památkářů se většina historických skleníků v Olomouckém kraji nachází v neutěšeném stavu. Z 27 oranžerií jich původnímu účelu slouží už jen devět, pět jich bylo přebudováno a ze 13 zůstaly buď jen ruiny, nebo už neexistují. Některé slouží jako údržbářská dílna, kulturní sál či sklad nářadí.