Úterý, 26. května 2020

Stát převedl na obec Křečhoř památník bitvy u Kolína

14.09.2006

Novým majitelem památníku bitvy u Kolína se stala obec Křečhoř. Pomník včetně pozemku a originálů bronzových plastik uložených v depozitáři na ni bezúplatně převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, řekla dnes ČTK jeho mluvčí Izabela Noveská.

Obec o převod památníku usilovala delší dobu, řekl ČTK starosta Lubomír Šálek. Původním vlastníkem byl Ústřední spolek pro zachování hrobů a pomníků na bojištích v Čechách, později se jím stal stát. Starosta se domnívá, že se obec o památník dokáže postarat. "Peníze na to musíme nějak sehnat, musíme být optimisti," dodal.


Podle starosty se památník v minulosti opravoval jen asi dvakrát. Později se kolem něj postavil plot, který ale chátral a musel se odstranit. Obec by chtěla vybudovat nové oplocení, aby k památce ztížila přístup vandalům. Chce také jednat s novým majitelem domku v sousedství pomníku o možném otevření místnosti s expozicí o historii bitvy.


Křečhoř se stala majitelem památníku v době příprav oslav 250. výročí památné bitvy, v níž v roce 1757 zvítězila vojska rakouské císařovny Marie Terezie nad pruskou armádou vedenou králem Bedřichem Velikým. Historickou událost už několik let připomíná rekonstrukce bitvy. V rámci vzpomínkových akcí by měly být příští rok uloženy na nové pietní místo v blízkosti památníku ostatky 50 rakouských a pruských vojáků, jejichž hromadný hrob byl letos nalezen v poli nedaleko Křečhoře. Byl to první objevený hrob padlých v této bitvě.


Bitva u Křečhoře, známá jako bitva u Kolína, byla největší jezdeckou bitvou v historii rakouských armád. Zúčastnilo se jí 35.000 jezdců, celkem na obou stranách bojovalo 89.000 mužů. Přímo na bojišti zemřelo téměř 7000 lidí, dalších asi 6000 osob podlehlo následkům zraněním po bitvě.


Památník byl vybudován nákladem 30.000 zlatých v roce 1898 u příležitosti 50. výročí nástupu císaře Františka Josefa I. na trůn. Autory pomníku jsou architekt Václav Weinzettel a akademický sochař Mořic Černil, odborní učitelé sochařské školy v Hořicích.