Policejní výprodej po mafiánech

06.06.2016

Praha (Týden) - Je libo bourák se skutečným příběhem? Ministerstvo vnitra nabízí v dražbě luxusní auta po kmotrech, drogových dealerech či dalších zločincích. Jde přitom jen o malou ochutnávku. Gangsterské zboží se prý bude prodávat ve velkém.

Ministerstvo vnitra začalo provozovat svérázný automobilový bazar. Pestrá nabídka ojetých luxusních vozů má společného jmenovatele -vozili se v nich kriminálníci, kteří buď sedí, nebo čekají na rozsudek. A jejich drahé káry teď potupně míří do veřejné dražby. Na stránkách servisní organizace Zařízení služeb spadající pod ministerstvo vnitra je od začátku června k vidění hned několik zajímavých kousků - třeba černé Audi A6, které má sice najeto přes sto tisíc kilometrů, zato má ale vyhřívaná sedadla, hlasové ovládání a jeho vyvolávací cena je 282 tisíc. Do dražby, která začíná 6. června na severu Aukro.cz, půjde také bílá Audi A5, trochu odrbaný Renault Laguna anebo například dodávka Citroën Jumper. Zatím bez uvedené ceny.
 
Není to první výprodej zboží po zločincích pod taktovkou státu. V březnu nabídl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových k prodeji černé ferrari a dva opancéřované hummery, za něž utržil celkem 1,6 milionu korun. Zpeněžit se státním úředníkům podařilo i méně velkolepé zboží zabavené drobným podvodníkům. V březnu nabídli třeba padesát lístků na koncert skupiny AC/DC po překupnících vstupenek. Anebo náčiní falešného kominíka, který si vyrobil vlastní razítko a s přesvědčivě zašpiněným mundúrem, štětkou a koulí obcházel důvěřivé majitele pražských domů. Komplet kominickou výbavu se podařilo prodat celkem za sto korun českých.
 
Pilotní projekt
 
Chystaný výprodej aut po zločincích je pilotní projekt, na němž chce ministerstvo vnitra otestovat, jak dražby kriminálního zboží fungují. A zda se veřejnost chytne. K prodeji je toho totiž opravdu dost. Jen za loňský rok zajistili kriminalisté majetek po zločincích, peníze a výnosy z trestné činnosti v celkové výši 6,2 miliardy korun. Od aut až po cenné papíry. Prodej majetku, který stát zabavil zločincům, by proto měl mít do budoucna jasnější pravidla. Ministerstvo vnitra a spravedlnosti připravuje novelu zákona, který by měl dražby koordinovat. Získané peníze by se pak měly ze zvláštního účtu posílat jednak na odškodnění poškozených, jak tomu je u dražeb dnes, zároveň by část peněz z prodeje měla jít také na vybavení pro policii nebo školicí kursy.
 
Dnes ze zabaveného majetku míří do přímého prodeje jen část, a to obvykle buď na zmíněné odškodnění obětí, anebo jako náhrada za napáchané zločiny - podle toho, jak rozhodne soud. „Peníze z aukce jsou uloženy na účtu Policie ČR, a to až do rozsudku. Pokud se vina prokáže, propadnou státu a jsou vyplaceny poškozeným. Při zproštění viny jsou vráceny původně obviněnému,“ říká Martina Němcová, mluvčí ministerstva vnitra.
 
Audi po Dbalém
 
I když jsou v zabaveném majetku i domy, jde movitý majetek, jako jsou právě auta, do prodeje jako první. Jeho tržní hodnota totiž rychle klesá, na rozdíl od domů a bytů, jejichž hodnota naopak obvykle spíše roste. Pokud se nyní prodej aut osvědčí, objeví se v „bazaru“ ministerstva vnitra i další položky a nabídka bude nakonec docela pestrá - třeba televize, počítače anebo mobily. Vše po lidech, kteří jejich prostřednictvím dělali nekalý byznys.
            Ačkoli jde o zboží se silným příběhem, tedy teoreticky s jistou přidanou hodnotou, není jednoduché zjistit, po kom vlastně prodávané luxusní vozy jsou. Z hlediska českého práva totiž není povinnost u prodeje uvádět, kdo předmět dříve vlastnil a co s ním dělal. Ministerstvo vnitra proto pouze vágně uvádí, že jejich původní majitelé se dopouštěli majetkové trestné činnosti, šlo o tuneláře, kmotry i obchodníky s drogami. O tom, kdo konkrétně dražený vůz vlastnil, se tedy pravděpodobně nedozví ani jeho nový majitel. „V případě automobilů se často jedná o luxusnější značky s nejlepší výbavou, které spíše než svými předchozími vlastníky zaujmou potenciální kupce těmito kvalitami,“ říká Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
            Původní majitel byl prozrazen pouze v případě loňského prodeje luxusního SUV Audi Q7 s třílitrovým turbo dieselem s pouhými jedenadvaceti tisíci najetými kilometry. Šlo o vlajkovou loď vozové flotily Vladimíra Dbalého, bývalého generálního ředitele Nemocnice Na Homolce, který je obviněn z mnohomilionové korupce při digitalizaci chorobopisů za rok 2009. Proslavily ho rovněž úryvky z jeho pozoruhodného „kokainového“ deníku, v nichž temnější dny pokryl strohý narkomanský zápisek: „Sněží.“ Jeho audi se nakonec prodalo za 829 tisíc korun.
            Gangsterská minulost prodávaného zboží ale na Čechy podle dosavadních zkušeností nijak výrazně nefunguje. Mnohdy jde totiž o hodně nepraktické kusy. Trvalo například celý půlrok, než se ve veřejné dražbě podařilo udat ony dva opancéřované hummery, s jejichž cenou musel jít stát dolů a prodal je zhruba za třetinu pořizovací ceny. Málokdo má zkrátka chuť utrácet za auto, jež připomíná malý tank.
 
Ujetý vkus
 
Když se prodává nemovitost, s níž měl něco společného známý podnikatel, sportovec či umělec, bývá o ni značný zájem. Lidé se prostě rádi vyhřívají v odlesku jejich slávy. „Podle mého názoru je to i proto, že lidé věří, že tam najdou v podlaze nebo v nějaké tajné místnosti spoustu peněz,“ říká makléřka Marie Janáková ze společnosti Viva Reality. U domů po zločincích je to ale právě naopak - prodávají se špatně. „Pokud jsou s nemovitostí spojené negativní události, horko těžko najdete kupce,“ podotýká Tomáš Hejda z realitní kanceláře Remax.
 
Dva roky například trvalo, než realitní kancelář, v níž pracuje, nalezla zájemce o rodinný domek na předměstí Brna, kde došlo v roce 2014 k čtyřnásobné vraždě, za niž je v Česku nyní souzen Američan Kevin Dahlgren (viz TÝDEN č. 23/16). Dnes má dům podle Hejdy již „spokojeného kupce“, i když na první pohled zatím stále působí opuštěně. Zámožní mafiáni zase často popustí uzdu svých fantazií a budují opulentní sídla sobě přesně na míru. Jejich ujetý vkus přitom pochopitelně málokdo sdílí. „Tento typ nemovitostí mívá honosné vybavení a je uzpůsoben naprosto specifickým požadavkům původního majitele, takže se nikdy neprodá za svou skutečnou cenu,“ říká Hejda.
 
Mrázek a Krejčíř: neprodejné
 
Domy po nejslavnějších českých mafiánech zatím zejí prázdnotou. Třeba sídlo po kmotrovi Františku Mrázkovi se realitní kancelář Svoboda & Williams marně pokouší prodat už řadu let. Naposledy se sídlo s celkovou rozlohou 976 metrů čtverečních a zahradou s patnácti tisíci metry objevilo na trhu před třemi lety. Kvůli nezájmu šla realitní kancelář s cenou dolů o celou polovinu - ze sta na padesát milionů korun. Bez úspěchu. Podle záznamu z katastru nemovitostí se stále majestátní sídlo prodat nepodařilo. Tak zarůstá zelení.
 
Podobné průtahy panují i u prodeje domů mu uprchlém gangsterovi Radovanu Krejčířovi, který si odpykává v Jihoafrické republice pětatřicetiletý trest. V Česku po sobě zanechal dvě vily v Černošicích u Prahy. U „velké“ vily, z níž policistům Krejčíř utekl, soudy řeší, komu vila vlastně patří, protože je psaná na jeho manželku. Rodinní právníci dočasně pozastavili i dražbu „menší“ vily. Soud ji ovšem znovu povolil, běží od poloviny letošního dubna a zájemci mohou po dohodě s realitní kanceláří přijít na bezplatnou prohlídku. Mohou zde spatřit Krejčířovu ložnici, záchod i krytý bazén, kde se údajně konaly orgie. Dražba sama ale není pro každého. Vstupenkou do ní je pět milionů korun, nejnižší podání je stanoveno na 17,2 milionu. I to je ovšem stále pod cenou, která je odhadnuta na 25,8 milionu. Zjevně se předem počítá s tím, že za skutečnou hodnotu se zkrátka nikdy neprodá.
 
***
 
Vířivka na jatkách
 
Majetek zločinců se rozprodává i za hranicemi Česka. Na Slovensku si můžete koupit třeba hernu nebo hotel, v Americe sídlo po mnohonásobném zabijákovi. Na místě vražd je dnes vířivka.
 
Slovensko zažívá konkurs na majetek po zatčeném bossovi bratislavského podsvětí Františkovi Borbélym ze zločinecké skupiny Sýkorovců. Putoval do vězení na 6,5 roku a jeho majetek propadl státu. Ten teď prodává polovinu bratislavského hotelu Gaudio v přepočtu za 18,2 milionu korun, administrativní budovu za necelých 17 milionů, hernu s restaurací za milion a chatu v okrese Nové Zámky za 103 tisíce korun. Dražbu ale může komplikovat to, že Borbély, odsouzený za podporování zločinecké skupiny, obchod s drogami a vybírání výpalného, vlastní část nemovitostí společně s nejvyšším šéfem gangu Róbertem Lališem, přezdívaným kvůli nízkému vzrůstu Kýbel. Ten je obviněn z jedenácti vražd a dalších trestných činů a je aktuálně souzen. Dům po katovi Budovu s krvavou historií nabízí aktuálně v aukci síň Guernsey’s. Rozlehlé sídlo v New Jersey s výhledem na Manhattan proslavil hlavně mafiánský zabiják Albert Anastasia, který vedl popravčí četu newyorské mafie zodpovědné za 400 až 1000 vražd ve 40. letech. Nejnižší nabídka na dům je v přepočtu necelých 133 milionů korun, 25 pokojů je prakticky v původním stavu nebo jen s minimálními úpravami. Výrazně se změnila snad jen místnost s vířivkou, v níž původně nebylo nic kromě odtokového kanálku na krev a přezdívalo se jí „jatka“. Případní zájemci ale mohou být v klidu. Od dob vražd již utekla spousta času a mezitím v něm bydlela řada jiných lidí. Třeba komik Buddy Hackett, majitel New York Yankees Del Webb a nyní i developer Arthur Imperatore. Auta Dona Carleona Londýnský gangster Alexander Surin skrývající se v Dubaji, kterému se kvůli vášni pro auta přezdívalo Don Carleone, musel svou sbírku loni předat britské vládě. Přes aukci pořádané síní Bonhams vydělala na čtyřech vozech v přepočtu skoro 42 milionů korun. Nejdražším vozem bylo rudé Ferrari Enzo z roku 2004, které se prodalo za více než 31 milionů. Přece jen je jich na světě pouze 400. Další dva vozy téže značky - Ferrari 599 GTB a California - vynesly podstatně méně, nejlevnější pak byl černý Rolls-Royce Phantom. Ten se prodal za 2,4 milionu korun.
 
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.