Stát prodává největší budovu

13.06.2016

Praha (Lidové noviny) - V bývalé ubytovně pro válečné veterány a jejich rodiny vznikla raná díla slavného českého fotografa Josefa Sudka. Poslední dny svého filmového života mezi jejími zdmi představujícími blázinec prožil také Salieri v oscarovém Amadeovi Miloše Formana. A prostory nedávno posloužily třeba Jiřímu Strachovi při natáčení pokračování pohádky Anděl Páně.

Ode dneška je barokní skvost v pražském Karlíně – rozsáhlá budova Invalidovny – na prodej.
 
Podle informací LN totiž právě dnes spouští Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) výběrové řízení na prodej historického areálu. Vzhledem k tomu, že Invalidovna sama má rozlohu přesahující 12 tisíc metrů čtverečních a se zahradami je plocha dvojnásobná, jde o prodej největší státní budovy v novodobé historii. .Arajmu Kateřina ÚZSVM ředitelka„Výběrové řízení na pražskou Invalidovnu je nejvýznamnějším potenciálním prodejem nemovitosti v tomto roce. Spustíme informační kampaň, se žádostí o pomoc oslovíme například i velvyslance nebo agenturu CzechInvest. Věřím, že se zájemce o tento výjimečně lukrativní majetek najde,“ řekla již dříve LN generální
 
Nabídky do 8. srpna
 
Čekalo se jen na posudek, který stanoví vyvolávací cenu. Ten dvojpodlažní areál s rozsáhlými sklepy a půdními prostory po celém obvodu podle informací LN ocenil na minimálně 637 689 000 korun. Což je vyvolávací cena ve výběrovém řízení. Zájemci budou úřadu zasílat své nabídky v obálkách, a to až do 8. srpna. Následně proběhne dražba, v níž ti, kdo pošlou svůj návrh v obálce, budou moci přihazovat nad nejvyšší písemnou nabídku. o druhý největší prodej za poslední dobu. Vminulém roce vydražil historický objekt hyberniánského kláštera na pražském náměstí Republiky. Barokní stavbu ze 17. století, která v posledních letech sloužila jako kancelářská budova, vydražila právní kancelář Havel, Holásek &Partners pro svého klienta za vyvolávací cenu 790 milionů korun. Šlo tak o největší prodej co do ceny od přelomu milénia. Absolutní rekord ale prodej nezlomil.ÚZSVMS šestisetmilionovou vyvolávací cenou jde pro
           
Vyvolávací cenu objektu Invalidovny, která mimochodem měla být podle původních stavebních plánů dokonce devětkrát větší, ovlivňuje stav budovy. Po rozsáhlých povodních v roce 2002 je přízemí objektu, kde sídlily Vojenský ústřední archiv a Archiv architektury a technického stavitelství NTM, ve velmi špatném stavu. Patro rozdělené na jednotlivé „pokoje“, v nichž v každém žila i dvacítka invalidů a vojenských veteránů pohromadě, je naopak zachovalé a stále jej ještě zdobí německé nápisy z dob protektorátu. Také střecha je zachovalá. Novému majiteli do využití objektu ovšem budou zásadně mluvit památkáři. Barokní komplex je totiž zapsán na seznam památek už od jeho vzniku v roce 1958. Hodiny zůstanou městu Pikantní je, že z prodeje jsou vyjmuty hodiny zdobící průčelní vížku celého komplexu, který je dílem Kiliána Ignáce Dientzenhofera na půdorysu Josefa Emanuela Fischera z Erlachu. Ty totiž nepatří státu, ale hlavnímu městu. Novému majiteli je město samozřejmě v objektu ponechá a vše se bude řešit zřejmě zápůjčkou.
 
Už dříve prodával stát nevyužívané budovy i celé areály za stamiliony. Málokdy se ale ceny vyšplhaly přes čtvrt miliardy. Třeba v roce 2008 se ministerstvo vnitra zbavilo nevyužívaného areálu automobilových opraven v pražských Radlicích. Kupec zaplatil 280 milionů. Realitním transakcím určitě vévodí prodej Richterova domu na pražském Starém Městě za více než 400 milionů. Zřejmě rekordním státním prodejem s ohledem na cenu je budova bývalých kasáren Jiřího z Poděbrad. Jde o současné nákupní centrum Palladium v těsném sousedství státem nabízeného klášterního komplexu. Kasárna v polovině 90. let prodalo ministerstvo obrany za 50 milionů německých marek, což v tehdejším kurzu představovalo asi 913 milionů korun. „Obchoďák“ mimochodem před více než rokem měnil majitele a stal se realitním obchodem roku s cenou přesahující 15 miliard.
 
Další snímky si prohlédněte ve fotogalerii na http://www.lidovky.cz
 
Ubytovna invalidů po vzoru Paříže * Invalidovna v Praze byla projektována podle vzoru pařížské Invalidovny v letech 1731–1737 pro ubytování válečných invalidů. * Prostředky poskytla nadace hraběte Petra Strozziho. Sám byl ve válce zraněn a dostalo se mu nákladné péče. Chtěl ji pak dopřát i chudším vrstvám. * Část majetku však po jeho smrti prohospodařila jeho vdova. Přesto ze zbylých prostředků na podnět císaře Karla VI. započala výstavba. Vznikla ale jen 1/9 původního projektu, což je vidět i na tom, že průčelí objektu mělo pokračovat. * Půdorysné dispozice vytvořil vídeňský architekt Josef Emanuel Fischer z Erlachu, samotný projekt měl na starost Kilián Ignác Dientzenhofer. * Základní kámen byl položen za účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732 (v té době však byla budova již rok rozestavěna). * Projekt původně počítal s ubytováním pro 4000 invalidů s rodinami. V dobách nejvyšší obsazenosti v Invalidovně žily zhruba 2000 lidí. * V první půli 20. století se invalidé přestěhovali do jiného objektu. Poslední obyvatel ovšem dožil v prostorách historické budovy až do 80. let minulého století. * Sídlil tu Vojenský ústřední archiv i Archiv architektury a technického stavitelství NTM. * V roce 2002 ji těžce zasáhly rozsáhlé povodně. Opraveno po nich bylo jen průčelí.
 
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.