Ve sporech s církvemi má zatím navrch stát

29.08.2016

Praha (Právo) - Okresní a krajské soudy musí řešit přes 1300 sporů o církevní majetek. Restituční soudy se potáhnou roky, ale už začaly padat první rozsudky. Zatím je úspěšnější stát, více než polovina dosavadních rozhodnutí je ve prospěch obcí, krajů, státu nebo soukromníků.

 

​Právní zastupování dopadlo nejvíce na bedra Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), ten vede přes 738 sporů, často i za jiné úřady. Právníci ÚZSVM vyhráli ve 25 případech u okresních soudů a sedmkrát u krajských. Církevní subjekty mají zatím horší skóre, u okresních soudů uspěli osmnáctkrát a v krajích čtyřikrát. Uzavřít celý spor až po pravomocný výsledek se podařilo církvím třikrát a státu dvakrát, z toho jednou si právníci ÚZSVM připsali na vrub přelomový rozsudek ve věci kapucínského kláštera v Opočně u Nejvyššího soudu. Ten řekl, že kraje získaly církevní majetek v souladu s právem, což vedlo církve k hromadnému stahování žalob právě na kraje. Podle ÚZSVM do konce letošního června, tedy před apelem biskupů, aby církve vzaly zpět žaloby na kraje, stáhla katolická církev, ale i jiné náboženské společnosti okolo sedmdesáti žalob.

 
Důvody jsou různé: vstřícné gesto nebo důkazní nouze. Do úzkých se dostali např. právníci řádu německých rytířů, který na severu Moravy a ve Slezsku žádá rozlehlé majetky včetně zámků, hradů a 13 tisíc hektarů lesa. Právu sdělila, že žaloba byla nedůvodná.ÚZSVM z Peprníková TerezaNa konci června museli u okresního soudu v Bruntále stáhnout žalobu na „rozsáhlé soubory zemědělských, lesních a jiných pozemků včetně staveb v 9 katastrálních územích okresu Bruntál“.
          
„Žalobce uznal, že žalobou dotčené pozemky nebyly v rozhodném období ve vlastnictví řádu německých rytířů, když vlastnické právo k těmto pozemkům bylo již od roku 1891 zapsáno v příslušné knihovní vložce na fyzické osoby, a nikoliv na řád,“ řekla. Podmínkou vydání je, že stát majetek odebral církvi mezi 25. únorem 1948 a 1. lednem 1990. Pro nedůvodnost odmítl minulý týden olomoucký soud i žalobu německého řádu na hrad Bouzov. Naopak úspěšní byli ve svém tažení františkáni, jejichž zahrada okolo kláštera v Červeném Újezdu na západ od Prahy se dostala v 90. letech nedopatřením do soukromých rukou.
 
Spor o letní sídlo benediktinů
 
Určovací žalobu na deset pozemků v Nýdku na FrýdeckoMístecku vyhrál definitivně farní sbor církve evangelické a. v. v Bystřici. Podle soudu obec musí vrátit pozemky státu a sbor může podat žádost o vydání v rámci církevních restitucí. Zajímavý spor vedou břevnovští benediktini s obcí Sloupno nad Cidlinou o místní zámek, který dříve býval letním sídlem benediktinů. Obec ho získala v 90. letech v dezolátním stavu a pak ho opravila. Okresní soud v Hradci Králové dal za pravdu obci a řekl, že zámek je její z důvodu vydržení. Ve většině sporů, ve kterých již padly rozsudky, mají oba soudní stupně stejný názor. Ale jsou i případy s rozdílnými výsledky.
 
Křižovníci s červenou hvězdou se v pražském Karlíně soudí o několik činžovních domů. Okresní soud rozhodl rozdílně – domy, jež přešly na obec, mají zůstat obci, zatímco dům, který získali soukromníci, se má vrátit řádu. Krajský soud ale křižovníkům zkazil radost, protože toto rozhodnutí nižšího soudu zamítl. Hodně se soudí i Státní pozemkový úřad (SPÚ), který eviduje 850 sporů, zhruba polovina jsou žaloby, které mají přezkoumat, proč úřad církvi nevydal pozemky. Druhá polovina jsou určovací žaloby, kdy církevní majetek přešel v minulosti na obce a kraje.
 
Přes polovinu všech případů předal pozemkový úřad k řešení ÚZSVM, protože nemá dostatek právníků. Podle mluvčího SPÚ Hynka Jordána jejich právníci nebo za pomoci kolegů z ÚZSVM zatím uzavřeli úspěšně okolo 50 sporů. Dvakrát SPÚ pravomocně prohrál spory o určení vlastníka. Jednou o pozemky na Opavsku s farou Dolní Benešov a podruhé s farností Palkovice o pozemky z okresu Frýdek-Místek. Fary teď mohou podat žádost o vydání.
 
Diecéze stahují
 
S církví se soudí i Lesy ČR, ty řeší 170 soudních sporů. Z toho 50 žalob podaly Lesy ČR a 120 žalob podaly církevní subjekty. Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové jejich právníci prohráli pravomocně čtyřikrát, stejné množství pravomocně vyhráli, pět soudních pří bylo zastaveno pro zpětvzetí žaloby a dvě žaloby byly zamítnuty, protože je církevní subjekty podaly pozdě. Počet sporů by se měl v nejbližší době snížit o dalších zhruba padesát. Katolické diecéze a fary totiž vyslyšely apel biskupů a stáhnou žaloby na kraje.
 
Např. jihočeská diecéze stáhla určovací žalobu na budovy v Českých Budějovicích, ve kterých dnes sídlí Střední průmyslová škola automobilní a technická, nebo určovací žalobu na umělecké předměty z Alšovy jihočeské galerie. „Jestliže jsem se spolu s ostatními biskupy rozhodl učinit tento krok a stáhnout určovací žaloby, pak je to výraz upřímné ochoty udělat něco pro zklidnění společenské situace. Nejde o žádný výraz slabosti, strachu ani vypočítavosti,“ řekl ke stažení žalob českobudějovický biskup Vlastimil Kročil.
 
***
 
Německý řád stáhl žalobu, uznal, že od roku 1891 není vlastníkem Tereza Peprníková, ÚZSVM Je to výraz upřímné ochoty udělat něco pro zklidnění společenské situace Vlastimil Kročil, českobudějovický biskup

 
 

 

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.