Zavražděný dlužník po smrti podepsal směnku

20.04.2016

Praha (Lidové noviny) - Hvízdající si bagrista se chystá demolovat rodinný dům. Ještě ho projde, aby se ujistil, že tam třeba není bezdomovec, který by přišel při bourání k úrazu. I proto odhrne hromadu starých hadrů a jiného harampádí. Pod odpadky odkryje lidskou kostru bez hlavy. Ta se pak najde v popelnici před domem.

Příběh, který vypadá jako začátek dalšího dílu amerického kriminálního seriálu typu Sběratelé kostí, se skutečně odehrál v roce 2011 v Plzni. V průběhu jeho vyšetřování se ukázalo, že jsou do něj zamíchány další efektní prvky. Milionový majetek mrtvého muže, dvě exekuce, které se odehrály až po jeho smrti, či zfalšovaná směnka. Policie dospěla k závěru, že se stal trestný čin, když někdo falšoval dokumenty potřebné k rozprodeji majetku, ale není možné zjistit kdo. Vzhledem k tomu by story patřila nejspíš do seriálu Odložené případy. I proto se LN rozhodly nejmenovat postavy příběhu, jejich identitu ale znají. Sled událostí přitom ukazuje, jak mocní mohou být exekutoři.
 
 
Bagrista se u domu pana Josefa objevil na přání nového vlastníka nemovitosti. Ten ji získal v exekuční dražbě v posledních dnech roku 2009. Zaplacená částka byla 3,2 milionu korun. Exekuce byla ovšem nařízena kvůli bagatelní částce. Pan Josef totiž dlužil necelé dva tisíce korun za elektřinu. Exekutor přistoupil k dražbě lukrativní nemovitosti i přesto, že pan Josef měl na bankovním účtu, vkladní knížce a v podílových listech přibližně 1,2 milionu korun. Takže bylo možné si částku strhnout.
 
Takovou praxi ovšem soudy často umožňovaly, konkrétně exekutor majetku pana Josefa byl u několika podobných prodejů bytů či domů kvůli nezaplacené složence. Musel vždy jen prokázat, že se mu nepodařilo zajistit peníze jiným způsobem. Vzhledem k tomu, že pan Josef byl již tou dobou mrtvý – pozdější vyšetřování ukázalo, že již od roku 2006 – a od roku 2008 vedený jako pohřešovaný, zřejmě to nebyl až takový problém. Exekutorovi po zaplacení dlužné částky zbylo tedy na účtu přes tři miliony korun, které by měly teoreticky putovat na účet pana Josefa. Příběh ale pokračoval.
 
Posmrtné obchody pana Josefa
 
Jak v loňském roce zapsala do protokolu o odložení případu policie, „neznámý pachatel“ vyrobil obratem antedatovanou směnku na 2,8 milionu korun. Tu měl pan Josef podepsat v dubnu roku 2008. Jak už ale bylo řečeno, ohledání mrtvoly ukázalo, že byl mrtvý přibližně od listopadu 2006. Návrh na vydání platebního rozkazu kvůli dlužné částce podala firma, která směnku držela, hned v prvních dnech roku 2010. Soudemprošel hladce a již v dubnu mohla být nařízena exekuce. Nový exekutor, který dříve patřil i k významným představitelům Exekutorské komory, si tak od toho prvního stáhl částku bezmála 3,2 milionu. Sám si vyplatil odměnu skoro půl milionu a držitel pohledávky si z jejího základu díky těmto penězům odmazal 2,2 milionu a k tomu dostal úroky ve výši skoro půl milionu.
 
Kšefty kolem mrtvoly pokračovaly dál. Když se našly ostatky pana Josefa, začalo i dědické řízení. A že bylo co dědit. Jak již bylo řečeno, v bance měl 1,2 milionu. Kromě domu měl ještě další nemovitosti v hodnotě dvou milionů či podíl v zemědělském družstvu. Zemřel však bez dědiců a nebyla nalezena závěť. A tak se hlavním aktérem dědického řízení stal díky institutu odúmrti stát, respektive Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
 
Do řízení se ovšem přihlásila firma, která si koupila zbytek pohledávky z padělané směnky. Nominální hodnota i s úroky byla 800 tisíc. .Ležatka ÚZSVMRadek mluvčí pohledávku vzhledem k rozporům mezi daty úmrtí a soudních řízení popřel. Řízení skončilo v roce 2013 a veškerý majetek připadl státu. Pak jsme podávali trestní oznámení kvůli padělaným dokumentům,“ řekl LN státu Zástupce
 
Příběh stále nekončí, stát chce další peníze
 
A tak si majetek pana Josefa podělily různé státní organizace. Lesům ČR třeba připadly pozemky a jiné nemovitosti v hodnotě 800 tisíc, Státní pozemkový úřad dostal také svůj díl v hodnotě 400 tisíc. Peníze a výtěžek z podílových listů, tedy celkem přes 1,4 milionu, poslal ÚZSVM státnímu rozpočtu. Pro nemovitosti skoro za milion nedaleko Rakovníka hledá vhodné využití. Příběh ovšem stále neskončil. Stát se chce dostat i k penězům, které protekly exekucí a skončily vydražením domu v Plzni. dosáhl toho, že byl zrušen platební rozkaz, na jehož základě probíhala exekuce kvůli podvodné směnce. Policisté pak zablokovali ještě alespoň část peněz, které domnělému věřiteli exekutor vyplatil. K těm se ale stát nedostane. Jednak totiž nebyla zrušena samotná exekuce, ačkoliv o to usilují právníci již přes rok. Navíc zablokované peníze z firmy zcela legální cestou odešly, tudíž je policie musela opět uvolnit. Stát se tedy bude muset o peníze případně soudit.státu zástupcePostupně právní
 
Podvody s majetkem zesnulého pana Josefa tak byly alespoň částečně napraveny. Jak zemřel a případně kdo jej zabil, by zřejmě museli přijet vyšetřit nadlidsky geniální vědci typu doktorky Brennanové ze Sběratelů kostí. Jistě se dá ovšem pochybovat o tom, že pan Josef zemřel přirozenou smrtí či se rozhodl spáchat sebevraždu a pak uklidil svou hlavu do popelnice.
 
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.