Rozhovor s generální ředitelkou ÚZSVM Kateřinou Arajmu pro Konkursní noviny

25.01.2023

Konkursní noviny – Bulletin: Jakkoliv byl pro většinu státu – lidí i organizací – uplynulý rok velmi těžký a mnohdy i ztrátový, najdou se i výjimky. Jednou z nemnoha takových (které tím jen potvrzují předtím vyslovené pravidlo) je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Pro státní rozpočet jsme získali více než 1,7 miliardy korun, což znamená, že jsme dosáhli jednoho z nejlepších výsledků v celé naší dvacetileté historii,“ říká v rozhovoru pro Konkursní noviny jeho generální ředitelka Mgr. Ing. Kateřina Arajmu. Té jsme se pak pochopitelně nemohli nezeptat, jak je to možné a jak tohoto výsledku dosáhli.

Paní ředitelko, před několika dny začal rok 2023. Jak ze svého pohledu hodnotíte za váš Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uplynulý rok 2022?

Rok 2022, v němž Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) oslavil 20 let od svého založení, byl pro náš úřad velmi úspěšný. Dařilo se našim právním zástupcům, kteří státu uhájili miliardy korun v soudních sporech týkajících se nejčastěji náhrady škody. A úspěšní jsme byli také v oblasti příjmů, když už začátkem října se nám podařilo naplnit navýšené příjmy pro celý letošní rok. Nakonec jsme získali pro státní rozpočet více než 1,7 miliardy korun, což znamená, že jsme dosáhli jednoho z nejlepších výsledků v celé naší historii. Nejvyšší příjmy pocházely z prodeje nemovitostí, jako například z prodeje bytového domu v pražském Motole za 138,5 milionu korun či prodeje pozemků v Brně za téměř 50 milionů. V uplynulém roce 2022 se nám také podařilo dokončit důležitou směnu nemovitostí mezi státem a hlavním městem Prahou v celkové hodnotě přes 288 milionů korun. V ní stát získal pozemky v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a hlavní město Praha část areálu tenisových kurtů na Letné, areál bývalé mateřské školy ve Vršovicích či vilu v Říčanské ulici. Také se podařilo uzavřít s Hasičským záchranným sborem a Moravskoslezským kraje rozsáhlou směnnou smlouvu ohledně majetku v hodnotě přesahující 400 milionů korun. V rámci této směny například Hasičský záchranný sbor získá do svého vlastnictví areál integrovaného výjezdového centra v Třinci. Náš úřad také v letošním roce vyhlásil svou vůbec první architektonickou soutěž, a to na stavební obnovu areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti.

 

Myslíte onu starou věznici, nechvalně proslulou řáděním dozorců a vyšetřovatelů StB v 50. letech?

Ano, tu. Jde o jedinečnou historickou kulturní památku v centru města. Soutěže se zúčastnilo devět předních architektonických studií z Česka a Slovenska. Jsem velmi ráda, že se nám podařilo uskutečnit další klíčový milník v záchraně této výjimečné kulturní památky s pohnutou minulostí. Úspěšní jsme byli také v dohledávání tzv. nedostatečně identifikovaných vlastníků. Pátrání po skutečných majitelích nemovitostí, u kterých v katastru chybí důležité údaje, probíhá nejen z iniciativy pracovníků úřadu, podněty přichází také od obcí nebo občanů. Těm úřad pomáhá dohledávat pozemky, které z důvodů chybějících či chybných údajů v katastru nemovitostí nebyly zařazeny do dědického řízení. Na základě šetření zaměstnanců ÚZSVM dochází ke správné identifikaci původních majitelů. ÚZSVM se podařilo v uplynulém roce zahájit šetření u více než 11 000 položek, a téměř 7 500 případů jsme úspěšně vyřešili. Ráda bych v této souvislosti také upozornila, že na konci roku 2023 uplyne podle občanského zákoníku lhůta, po níž připadnou nemovitosti s nesprávně zapsanými vlastníky státu. Doporučuji proto všem podívat se do seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků na našich webových stránkách www.uzsvm.cz, zda jim či jejich předkům nepatří nemovitost, o které doposud neměli tušení.

 

Takže celá řada úspěchů… A jaký byl z vašeho pohledu váš největší dražební úspěch? A také, jaká dražba byla z vašeho pohledu v roce 2022 vůbec nejoriginálnější?

Na našich webových stránkách www.nabidkamajetku.cz nalezne veřejnost pestrou nabídku nepotřebného státního majetku. V uplynulém roce jsme zaznamenali velký zájem jak o nemovitosti, jako jsou rodinné domy, byty, pozemky, rekreační chaty nebo lehká vojenská betonová opevnění z časů I. republiky – tzv. řopíky – tak i o movitý majetek. Ale abych odpověděla na vaši otázku, tak mezi naše největší prodejní úspěchy roku 2022 patří třeba elektronická aukce bývalého administrativního areálu v Šumperku nebo vily v Kutné Hoře, či pozemku v pražských Záběhlicích. Z movitých věcí to byla elektronická aukce sbírky známek s názvem Československo 1918-1939, která státu připadla jako výnos z trestné činnosti. Zájem, jaký u veřejnosti aukce vzbudila, nás skutečně překvapil a tento prodej na sebe navázal aukční rekord v počtu příhozů u nabízeného movitého majetku. Elektronické aukce se zúčastnili čtyři filatelisté, kteří učinili neuvěřitelných 717 příhozů. Konečná částka se zastavila na 1 732 000 korunách, cenu tedy oproti nejnižšímu podání navýšili o 932 000 korun. Navíc se jedná o třetí nejvyšší cenové navýšení u movité věci od spuštění elektronických aukcí.

 

Všechno ale neskončilo úspěchem – to v životě ani snad nejde: minulý rok se ÚZSVM dokonce třikrát neúspěšně pokoušel o prodej paláce Broadway v Praze. Jak budete v dražbách této nemovitosti pokračovat v roce 2023, aby se její prodej napočtvrté povedl? Co pro to chcete změnit?

Aktuálně je na našich webových stránkách www.nabidkamajetku.cz vyhlášeno další kolo elektronické aukce na prodej Paláce Broadway. Minimální cena v tomto kole činí 990 milionů korun. Elektronická aukce bude zahájena 15. února 2023 ve 12 hodin a potrvá do 17. února do 12 hodin. Před začátkem aukce, tedy do 14. února do půlnoci, musí zájemci složit kauci ve výši 20 milionů korun. Naším cílem je této výjimečné nemovitosti, která se nachází na nejlukrativnější adrese v Praze, nalézt nového vlastníka.

 

A nebylo by v tomto případě lepší, aby se stát vaším prostřednictvím – jako tomu bylo v případě směny státního a pražského majetku, konkrétně veleslavínskému zámku za části nemocnic a hasičárnu – pokusil palác prostě za něco vyměnit? Nebo o toto řešení není ze strany státu zájem?

Zařadit Palác Broadway do majetkové směny mezi státem a hlavním městem Prahou není možné, neboť je areál komerčně pronajat až do roku 2048. Náš úřad převzal tuto nájemní smlouvu se současným nájemcem od tehdejší Správy železniční a dopravní cesty. Pro převod na hlavní město Prahu by tak nemohly být naplněny podmínky zákona ani Metodického materiálu Ministerstva financí.

 

Existují ještě nějaké jiné rýsující se možnosti výměny nemovitého majetku státu, jako byl už zmíněný zámek ve Veleslavíně?

Co se týče areálu zámku Veleslavín, náš úřad jej od 1. září tohoto roku předal do výpůjčky hlavnímu městu Praze. To zde plánuje zřídit dočasné školské zařízení v souvislosti s poskytováním humanitární pomoci a vzděláváním uprchlíků v rámci ukrajinské uprchlické krize. Výpůjčka tohoto areálu s barokním zámkem potrvá do doby, než bude areál převeden v rámci směny majetku do vlastnictví hlavního města. Stát by za zámek Veleslavín měl získat nemovitosti v areálech Všeobecné fakultní nemocnice a Nemocnice Na Homolce. Jednání budou pokračovat s novým vedením hlavního města Prahy. V současnosti rovněž připravujeme směnu, v níž by stát získal nemovitosti v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Oproti ní by pak hlavní město Praha získalo například Karlínská kasárna či budovu v Hybernské ulici. ÚZSVM už převedl hlavnímu městu část areálu tenisových kurtů na Letné, areál bývalé mateřské školy ve Vršovicích, kde již několik let sídlí stanice zdravotní záchranné služby či vilu v Říčanské ulici. V rámci této směny pak stát získal devět pozemků v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, které umožní jeho další rozvoj a modernizaci. Cílem směn majetku mezi státem a hlavním městem Prahou tedy zjednodušeně je, aby stát získal potřebné nemovitosti, zejména v areálech velkých pražských nemocnic, za nemovitosti potřebné pro hlavní město Prahu.

 

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.