Obce díky aplikaci mohou získat pozemky na výstavbu dostupných bytů

08.03.2023

Veřejná správa. Stát spustil aplikaci, kde naleznete všechny státní pozemky a stavby. Ulehčí zejména obcím a krajům zorientovat se v nemovitostech jednotlivých státních institucí, které se na jejich území nacházejí. Díky tomu mohou získat pozemky na výstavbu dostupných bytů.

Z nové aplikace, jež provozuje v resortu financí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, obce zjistí, které pozemky či nemovitosti mohou od státu získat na svém území. A kdo by se následně obával složitosti projektů, tak s jejich přípravou podá pomocnou ruku Ministerstvo pro místní rozvoj, které upřednostní projekty pro dostupné bydlení. „Převody pozemků od státu jsou pro obce skvělá šance. Právě nedostatek vhodných ploch a jejich vysoká cena mnohdy brzdí výstavbu dostupných bytů, kterou chceme rozproudit. Ministerstvo pro místní rozvoj bude dbát o to, aby pozemky a byty poté zůstaly v rukou obcí a nedošlo k jejich nepromyšlené privatizaci jako v minulosti. Cílem je cenově dostupné bydlení například pro samoživitelky, zdravotníky nebo učitele,“ sdělil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

 

Aplikace, v níž zástupci obcí a krajů a rovněž veřejnost přehledně naleznou pozemky, stavby i jednotky všech státních institucí, je dostupná na webové stránce www.nabidkamajetku.cz v záložce „Majetek ČR“.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.