Tisícům nemovitostí v katastru stále chybí správný vlastník, lhůta pro přihlášení uplyne na konci tohoto roku

25.05.2023

V katastru nemovitostí bylo k 1. únoru 2023 evidováno celkem 121 423 nedostatečně identifikovaných osob, na které bylo zapsáno 342 952 položek. Reálně se jedná o 150 559 unikátních nemovitostí (147 004 pozemků a 3 555 staveb), neboť jednu nemovitost může spoluvlastnit více nedostatečně identifikovaných vlastníků a stejně tak jeden neidentifikovaný vlastník může být majitelem několika nemovitostí. Pokud se vlastník nemovitosti nepřihlásí nejpozději do 31. 12. 2023, uběhne lhůta stanovená občanským zákoníkem a majetek přejde na stát.

„Letošní rok je v souladu s občanským zákoníkem posledním, kdy se mohou skuteční vlastníci nemovitostí přihlásit o svá práva. Doporučuji proto všem nahlédnout do seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků na našich webových stránkách a zkontrolovat, zda předkům nebo jim samotným nepatří nemovitost, o které nevěděli,“ uvedla generální ředitelka Kateřina Arajmu.

 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za čtyři měsíce letošního roku přispěl k vyřešení 774 případů a zároveň zahájil šetření u 3 312 nemovitostí. Od roku 2014 se tak podařilo vyřešit již 51 583 nemovitostí zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky a zahájit šetření u 94 341 nemovitostí. Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení, protože vlastník již nežije (64 % případů).

 

Nedostatečně identifikovaného vlastníka má nemovitost buď v případě, že nemá zapsaného žádného vlastníka (není zapsána na žádný list vlastnictví), nebo vlastníka v katastru sice zapsaného má, ale zápis neumožňuje jeho dostatečnou identifikaci. Většina zápisů tohoto druhu v katastru nemovitostí pramení ze situace před rokem 1989, kdy se katastr nemovitostí neudržoval řádně a v určitém období dokonce nebyl veden vůbec.

 

Aktuální seznam nedostatečně identifikovaných vlastníků společně s často kladenými dotazy k této problematice naleznete na adrese www.uzsvm.cz/niv

 

 

Nemovitosti s nedostatečně identifikovanými vlastníky v jednotlivých regionech (data k 1. 2. 2023):

 

Jihočeský kraj

Na území Jihočeského kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 5 468 pozemků a 105 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 4 254 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Jihomoravský kraj

Na území Jihomoravského kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 40 337 pozemků a 1 511 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 29 920 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Karlovarský a Plzeňský kraj

Na území Karlovarského a Plzeňského kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 5 918 pozemků a 95 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 4 622 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Královéhradecký kraj

Na území Královéhradeckého kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 9 354 pozemků a 210 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 8 147 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

  

Liberecký kraj

Na území Libereckého kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 1 478 pozemků a 45 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 1 045 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Moravskoslezský kraj

Na území Moravskoslezského kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 8 044 pozemků a 201 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 6 509 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Olomoucký kraj

Na území Olomouckého kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 7 097 pozemků a 244 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 6 899 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Pardubický kraj

Na území Pardubického kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 6 739 pozemků a 115 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 5 928 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Hlavní město Praha

Na území hlavního města Prahy bylo v katastru nemovitostí evidováno 1 330 pozemků a 89 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 1 439 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Středočeský kraj

Na území Středočeského kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 30 205 pozemků a 489 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 28 701 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Ústecký kraj

Na území Ústeckého kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 7 977 pozemků a 199 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 7 364 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Kraj Vysočina

Na území Kraje Vysočina bylo v katastru nemovitostí evidováno 6 821 pozemků a 102 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 4 817 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

Zlínský kraj

Na území Zlínského kraje bylo v katastru nemovitostí evidováno 18 836 pozemků a 204 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 13 792 nedostatečně identifikovaných osob. Podrobnosti a příklady vyřešených nemovitostí s neznámými vlastníky naleznete zde.

 

 

Přílohy:Nedostatečně identifikovaní vlastníci 2023.pdf
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.